Připravený biker má sezónu celý rok!

Připravený biker má sezónu celý rok!
09/29/21

Příprava na podzimní cyklovyjížďky

S nastávajícím podzimem bohužel taky přichází proměnlivé počasí a nižší teploty. To ale nutně neznamená, že musíte odložit kolo a koukat z okna na padající listí. Naopak, právě na podzim si můžete užít na kole ještě mnoho kilometrů v krásné krajině. Samozřejmě na takové vyjížďky vzhledem k rozmarům počasí je dobré se pořádně připravit a proto vám přinášíme pár pravidel a rad, které všeobecně platí při podzimních vyjížďkách.

  • Zjistěte si aktuální předpověď počasí - podle aktuální předpovědi zvolte oblečení, ve kterém vyrazíte. Pokud bude den malovaný bez deště zvolte prodyšné oblečení, které ale odolá případnému nepříjemného studenému větru. Pokud jsou hlášeny nějaké srážky bude to chtít voděodolné kalhoty a bundu.
  • Vrstvěte oblečení, více slabších vrstev je lepší než jedna silná - zvláště v podzimních měsících jsou obvykle velké výkyvy teplot během krátké doby. Proto si na sebe vezměte více slabších vrstev oblečení, které můžete v průběhu vaší vyjížďky odkládat nebo je naopak doplňovat. Nemůže se vám potom stát, že se nepříjemně zapotíte nebo, že vám bude zima. Díky vrstvení oblečení bude pro vás celá vyjížďka příjemná.
  • Vemte si sebou náhradní spodní vrstvu oblečení - obzvláště při delších vyjížďkách rádi využijete možnost vzít si na sebe suchou vrstvu oblečení, například při zastávce na oběd nebo občerstvení. Není příjemné prochladnout při takové zastávce ve zpoceném oblečení.
  • Teplotní komfort rukou a nohou je základ - celé tělo přirozeně chladne od končetin k trupu. Proto je dobré mít ruce a nohy na toto dostatečně připravené. Dobré rukavice a boty jsou základ ale pozor, aby jste to nepřehnali a nedostavil se opačný efekt, tedy že se ruce a nohy zpotí. Pot pak rychle vychladne a dostaví se zima. Kromě prstů jsou velmi citlivé i oblasti hlavy a krku. Nezapomínej proto na šátek či čepici pod přilbu a taky něco na krk!
  • Zvol optimální tempo a nedělej moc přestávek - nastavte si pokud možno pohodovější tempo, při kterém se tolik neunavíte a vydržíte delší dobu v sedle. Je to lepší než jet zbytečně rychle a muset případně častěji odpočívat, jelikož u toho hrozí opět prochladnutí.
  • Pitný režim a něco k snědku je základ - v podzimním období je již spousta zahrádek, turistických lokalit a hospůdek zavřená, takže jste odkázáni většinou na vlastní zásoby. Energetická tyčinka a pití by mělo být minimum, které budete mít vždy s sebou.
  • Horký nápoj na podzimní vyjížďku nepatří - pokud nechcete hned následující den po vyjížďce ulehnout s teplotou a bolestí v krku, snažte se vyvarovat pití horkých nápojů v chladných podmínkách. Velký teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou nápoje, může způsobit teplotní šok v krku potažmo v organismu. Ideální je brát si tekutinu příjemně teplou do kvalitní termoláhve.
  • Být viděn a vidět je to, o co tu běží - dny se na podzim rychle krátí a tma přichází rychle, je proto nezbytné být dobře vidět tedy mít na sobě ideálně nějaké reflexní oblečení či prvky. Samozřejmě kvalitní přední i zadní světlo je základ, bez kterého byste neměli vyjíždět.
  • Bez blatníku ani ránu -Kde jsou moje blatníky” kdo by neznal tuhle legendární hlášku z filmu Obecná škola. Není ostuda jezdit ve špatném počasí s kvalitními blatníky a předejít tak bahnu mezi zuby a všude, kde jen si dokážete představit. Také vaše kolo vám poděkuje a nebudete ho muset neustále čistit a servisovat.

Teď už víte, jak se připravit na pohodou podzimní vyjížďku a nemůže vás nic překvapit. Můžete se tak soustředit na krásné chvíle na kole v podzimní krajině. Proto přejeme mnoho šťastných kilometrů v sedle vašeho kola.

Pár tipů na výbavu. Základem je pořádné světlo

Ne všechna světla si jsou rovna. Jas je důležitý, ale tím to nekončí. Rozsah světelného kuželu nebo možnosti volby režimu svícení jsou vlastnosti, díky kterým má světlo schopnost být viditelné z potřebné vzdálenosti za snížené viditelnosti nebo ho lze použít i pro denní svícení.

Světla na kole jsou sice povinná pouze za snížené viditelnosti, ale mít je rozsvícená i přes den výrazně zvyšuje vaši viditelnost pro okolí. Proměnlivost podzimního počasí navíc může znamenat, že vyjedete za hezkého počasí a po několika kilometrech se objeví mlha. Buďte vždy raději dobře vybavení kvalitním osvětlením. Vybírat můžete například z kvalitních a výkonných světel Bontrager a Sigma.

Louže + bláto = blatník

Proměnlivé počasí posledních dnů nutí většinu bajkerů věnovat mnohem více času péči o údržbu kola tak, aby zůstalo v perfektní kondici. Přitom by stačilo být o krok napřed a zabránit znečištění vašeho kola pomocí osvědčených blatníků. Proto jsme pro vás připravili velký výběr skvěle ergonomicky sedících blatníků od německé značky SKS

Velký výběr rychloupínacích blatníků pod sedlo, na sedlovku, na spodní rámovou trubku nebo do vidlice nabízí firma SKS Germany. Jsou vyrobeny z odolného a pružného plastu, velice jednoduché na montáž a nastavení. Blatníky SKS jsou osvědčenou kvalitou, která vás ochrání před nepříznivými podmínkami při každé jízdě.

Výkonnostní příprava na novou sezónu

 

Pokud je pro vás podzim pouze jedno ze čtyř ročních období a chystáte se pořádně šlapat do pedálů bez ohledu na počasí, určitě budete potřebovat měřič výkonu. Máme pro vás velký výběr cyklocomputerů Sigma, včetně novinek v podobě chytrých GPS modelů ROX i s jednoduchou cyklonavigací. Modely Rox v sobě ukrývají 30 funkcí v malém balení a nestojí víc než předchozí bezdrátové modely.

Pure
Weldtite
TF2
Kinetic
Kool stop
Limar
Crono
Teasi
Odi
Dirtwash
Cyclo tools
SR Suntour
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace